Wiele jest koncepcji, wg których urządzamy swój ogród. Nowoczesna, tradycyjna, rekreacyjna, orientalna, warzywnik. Jednak trudno spotkać taką jak ta opisana w niniejszym artykule.

Oto ogród w koncepcji 5 Żywiołów. Niezrealizowana w czynach, jedynie w myślach.

Ogród 5 Żywiołów

  1. Ogień – odnajdź na ogrodzie właściwe miejsce na ognisko i niech się pali zawsze w ten sam dzień, raz w tygodniu. Nie chodzi o to byś robił imprezę, prażone, inne posiłki i zapraszał znajomych za każdym razem. Chodzi o to by wyzwalać na twoim osobistym miejscu życia energię ognia – energię siły, przetrwania, ciepła i bezpieczeństwa.
  2. Woda – symbol spokoju, jednostajnego przypływu energii, myśli, słów. Fantastycznie byłoby mieć na działce strumyk naturalnie wydrążony. Nie każdemu jest to dane z różnych przyczyn, jednak każdy może postarać się o oczko wodne. Tu również należy zwrócić uwagę gdzie woda “sama” najczęściej lubi się zbierać, gdzie występują podmokłe miejsca. Być może przebiega u Ciebie żyła wodna, koparka w ruch, trzy kręgi w dół i łagodny brzeg, kilka roślinek, kamieni i ławeczka albo mostek. Oczko wodne gotowe.
  3. Drzewo – zagęszczony kawałek ogrodu najlepiej jednym gatunkiem lub jedną rodziną drzew to doskonałe miejsce aby stworzyć sobie azyl, by przez chwilę w ciągu dnia / wieczorem pobyć sam i poczuć życie drzew. Za okazany im szacunek odwdzięczą nam się dobrą wibracją, dzięki czemu poczujemy się lepiej. To taka mała namiastka lasu.
  4. Ziemia – duży kopiec z wydrążonym miejscem do siedzenia. A najlepiej piwniczka, ziemianka. Wymaga znacznie więcej pracy niż pozostałe ale za to pełni bardzo przydatną rolę w naszym gospodarstwie. Jest najlepszym magazynem żywności. Ponadto jak żadne z innych potrafi niemal całkowicie wyciszyć bodźce zewnętrzne, głos, światło, powietrze (temperaturę, wilgotność, zapach) energię innych. Może być schronem, może być miejscem medytacji, może być miejsce pracy twórczej. W ciszy i spokoju możemy skierować uwagę do wewnątrz siebie.
  5. Metal – w końcu coś dla konstruktorów, spawaczy, majsterkowiczów. Miejsce na twoje twórcze prace że sprzętem, narzędziami. Może to być namiot, szklarnia w kształcie kopuły lub nawet coś niepraktycznego z punktu widzenia pieniędzy. Ważne, by się dobrze komponowało z otoczeniem i miało łagodne kształty.

Żywioły mogą się ze sobą mieszać, nakładać, przeplatać w cyklu tworzenia – budowania.Jednak trzeba być czujnym jeśli dochodzi do mieszania np. wody i ognia, ponieważ występują w cyklu destrukcji – burzenia.Przyroda sama kształtuje dla siebie najlepsze warunki, dlatego koniecznie uwzględnij jej preferencje przy rozmieszczaniu wszystkich Żywiołów na swojej działce. Zapewne podczas planowania zauważysz, że nie wystąpi problem konfliktu Żywiołów. Jeśli tak się stało to koniecznie coś trzeba zmienić. Pod pojęciem “planowania” mam raczej na myśli wewnętrzne wyczucie, intuicję, którą w szczególności kierują się Chińczycy, którzy mają dużą zdolność czytania natury zmysłami. Prawa natury, które rządzą w naszym domu czy ogrodzie zebrali w całość, spisali i nazwali Feng-Shui. Nieważne czy przeczytasz książkę o Feng -Shui, czy masz wszystkie prenumeraty “Działkowca”. Najważniejsze jest by naturę odbierać zmysłami, wejść z nią w mistyczny kontakt. Zadać jej pytanie i szukać odpowiedzi w symbolach, zwierzętach, roślinach, pogodzie. Obdarzyć miłością, ofiarować swoją ciężka pracę.Tworząc ogród 5 Żywiołów dajemy sobie możliwość częstszego obcowania z naturą w każdym z jej pięciu obliczy. Czasem wydaje nam się, że nasza równowaga jest zachwiana. I co robimy? Idziemy zapalić ognisko, ponieważ jest to jedyna naturalna rzecz, którą możemy zrobić na swym ogrodzie. Po czym jednak okazuje się, że nie pomogło nam to za bardzo. Zapewne dlatego, że nie tego żywiołu w tym momencie potrzebowaliśmy.

  • A skąd będę wiedział jakiego żywiołu teraz potrzebuję?
  • Będziesz wiedział. Będziesz czuł.

Na uwagę zasługuje również fakt, że tworzymy w ten sposób swoiste mikroklimaty, warunki dla maleńkich żyjątek odpowiednie w każdym rodzaju środowiska. Tym samym wzbogacamy ekosystem o brakujące jego części.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj